כאב בכרית כף הרגל

כאב בכרית הרגל

תיאור

מטטרסלגיה – מונח כללי לתיאור כאב באזור כרית כף הרגל. בעיה נפוצה מאוד, המשפיעה על העצמות והמפרקים בכרית כף הרגל.

במצב זה ישנה פגיעה בעצמות המטטרסל שהן העצמות אשר מחברות את האצבעות. הכאב מורגש לרוב תחת האצבעות השנייה והשלישית ובכרית כף הרגל, אך יכול להופיע גם ליד הבוהן.

הסובלים מבעיה זו מתלוננים לעתים, בנוסף על תחושת הכאב, גם על תחושת שריפה באזור ותחושה שהם “הולכים על אבנים”.

גורמים

כאבים ודלקות בראש המטטרסל יכולים להיגרם בשל:

• הגורם הנפוץ ביותר לכאבים בכרית כף הרגל הוא עומס יתר למשך תקופה ממושכת, כמו עמידה ממושכת והפעלת לחץ בהתמדה על כרית כף הרגל

• הליכה בנעליים לא מתאימות, צרות או עם עקב גבוה הגורמות לעיוותים באזור הכריות.

• בעיית בוהן קלובה

• גיל. ירידה בשומן שבכרית כף הרגל, המהווה מעין שכבת מגן לכף הרגל, חושפת אותה ללחצים יותר קרובים לעצמות ובכך גורמת לשחיקה של העצם ולכאבים.

• בעיית אצבע פטיש – hammertoes

• משקל גוף עודף

• מבנה בעייתי של עצמות המסרק בכף הרגל, כתוצאה מבעיה מולדת או חבלה

טיפול ומניעה

מומלץ לנעול נעליים אורתופדיות המעניקות תמיכה לרגל ובעלות שטח פנים נוח לאצבעות. נעליים עם סוליית נדנדה הם אידאליים להתמודדות עם בעיה זו.

טיפול טוב בתופעה זו הוא להשתמש בנעל עם מדרסים אורתופדיים. הנעל צריכה להיות שטוחה וללא עקב. המדרסים צריכים להיות עם אלמנט תומך לכרית כף הרגל הפגועה.

מוצר נוסף שעשוי לעזור היא כרית ג’ל לאזור כרית כף הרגל.

כאשר כף הרגל מתחילה לכאוב זהו זמן קריטי לריפוי עצמי ומניעת כאב. ולכן יש להימנע מפעילויות שגורמות לכאב, כגון קפיצות וריצות. אך מומלץ להמשיך ולבצע כל פעילות אחרת שאינה גורמת לכאב על מנת למנוע התנוונות.

גם לאחר ההחלמה, יש להימנע מהתנועות והפעילויות המסוימות שגרמו לכאב באזור הכרית למשך זמן של 4-8 שבועות. על מנת לאפשר החלמה מלאה, מומלץ לחזור לפעילות גופנית בהדרגה.

אם הבעיה נמשכת, יש להתייעץ עם אורתופד מומחה לכף הרגל.
 

מדרסים מומלצים

מדרסי נוחות L2200 
סדרת מדרסים שעוצבו במטרה לספק נוחות ותמיכה מירבים, ומתאימים לרוב דגמי הנעליים. המדרסים עשויים IQ150 – קצף מיוחד עם תכונות זיכרון החוזר בתום הפעילות לצורתו המקורית ומאפשר תמיכה ושחרור לחצים בכל שימוש.

במדרסים אלה, שכבת ®CopperGuard עליונה העשויה סיבי נחושת העוזרים במניעת חיידקים ופטריות, ובכך נשמרת כף הרגל יבשה, נקייה ובריאה.

המדרסים מותאמים לכל סוגי הקשת- רגילה, גבוהה ונמוכה.