כאב בכרית כף הרגל – מטטרסלגיה

תיאורכאב בכרית הרגל

מטטרסלגיה – מונח כללי לתיאור כאב באזור כרית כף הרגל. בעיה נפוצה זו, משפיעה על העצמות והמפרקים בכרית כף הרגל.

במצב זה ישנה פגיעה בעצמות המטטרסל, שהן העצמות אשר מחברות את האצבעות. הכאב מורגש לרוב תחת האצבעות השנייה והשלישית, אך יכול להופיע גם ליד הבוהן.

מדרסים מומלצים לכאב בכרית כף הרגל

הסובלים מבעיה זו מתלוננים לעתים, בנוסף על תחושת הכאב, גם על תחושת שריפה באזור ותחושה שהם "הולכים על אבנים".

גורמים

כאבים ודלקות בראש המטטרסל יכולים להיגרם בשל מספר סיבות:

• הגורם הנפוץ ביותר לכאבים בכרית כף הרגל הוא עומס יתר למשך תקופה ממושכת, כמו עמידה ממושכת והפעלת לחץ בהתמדה על כרית כף הרגל

• הליכה בנעליים לא מתאימות, צרות או עם עקב גבוה הגורמות לעיוותים באזור הכריות

• בעיית בוהן קלובה

• גיל. ירידה בשומן שבכרית כף הרגל, המהווה מעין שכבת מגן לכף הרגל, חושפת אותה ללחצים יותר קרובים לעצמות ובכך גורמת לשחיקה של העצם ולכאבים

• משקל עודף

• מבנה בעייתי של עצמות המסרק בכף הרגל, כתוצאה מבעיה מולדת או חבלה

טיפול ומניעה

מומלץ לנעול נעליים אורתופדיות המעניקות תמיכה לרגל ובעלות שטח פנים נוח לאצבעות. נעליים עם סוליית נדנדה הם אידאליים להתמודדות עם בעיה זו. מומלץ שהנעל תהיה נעל שטוחה וללא עקב.

פתרון יעיל לכאבים הוא שימוש במדרסים. המדרסים צריכים להיות בעלי תמיכה בכרית כף הרגל.

כאשר כף הרגל מתחילה לכאוב זהו זמן קריטי לריפוי עצמי ומניעת כאב. לכן, יש להימנע מפעילויות שגורמות לכאב כמו קפיצות וריצות, אך מומלץ להמשיך ולבצע כל פעילות אחרת שאינה גורמת לכאב על מנת למנוע ניוון.

גם לאחר ההחלמה, יש להימנע מהתנועות והפעילויות המסוימות שגרמו לכאב באזור הכרית למשך זמן של 4-8 שבועות. על מנת לאפשר החלמה מלאה, מומלץ לחזור לפעילות גופנית בהדרגה.

אם הבעיה נמשכת, יש להתייעץ עם רופא.
 

מטטרסלגיה – מדרסים מומלצים

מדרסים אשר עוצבו במטרה לספק נוחות ותמיכה מרבים ומתאימים לרוב דגמי הנעליים. בנוסף לתמיכה בקשת ופיזור לחצים, מדרסים אלו הם בעלי תמיכה בחלקם הקדמי לשם נוחות והרגעה של כרית כף הרגל.