כאב בעקב

הגדרה

כאב בעקב זהו מצב שכיח, בו נשיאת משקל על העקב גורמת לאי נוחות קיצונית.

 גורמים לכאב בעקב

ישנם שני מצבים שונים המתקשרים לכאבי עקב.
המצב הראשון מדבר על כאבים הנובעים מפגיעה חזקה באזור ספציפי בכף הרגל. כאבים אלה נגרמים ע"י מתח חוזר ונשנה על העקב. מצב זה, המכונה לעתים קרובות "תסמונת כאב בעקב", יכול להיגרם על ידי נעליים עם עקבים נמוכים מדי, כרית שומן מדוללת באזור העקב (Heel Fat Pad Syndrome) או מעלייה פתאומית בפעילות.

מצב נוסף מדבר על Plantar Fasciitis  – מחלת החיתולית הכפית, אבחנה שכיחה מאוד של כאבי עקב, הנגרמת בדרך כלל מבעיה ביו-מכאנית, כמו פרונציית יתר (קריסה פנימה של כפות הרגליים).
רצועת החיתולית הכפית (plantar fascia או הרצועה הפלנטרית) היא פס רחב של רקמה סיבית שעוברת על פני השטח התחתון של כף הרגל, מהעקב דרך כף הרגל ועד לקדמת כף הרגל. קריסת יתר, עלולה לגרום למתיחת הרצועה הפלנטרית ואף לדלקת, וכתוצאה מכך לכאבים באזורי העקב והקשת. לעתים קרובות הכאב יהיה חזק ביותר במיוחד בבוקר או לאחר מנוחה ממושכת. הכאב יכול להתפוגג בהדרגה ככל שמתקדם היום.

טיפול ומניעה

כדי לטפל כראוי בכאבי עקב, חשוב לבלום זעזועים, לספק ריפוד ולהרים מעט את העקב על מנת לפזר את הלחצים.
ניתן להשיג זאת בעזרת מדרסים שיוצרו בחומרים שיספגו זעזועים. כאשר הכאבים בעקב הם בשל פרונציה (בדרך כלל plantar fasciitis), מדרס עם תמיכה נכונה בקשת ימנע קריסה פנימה של כף הרגל ובכך ימנע מתיחה של הרצועה הפלנטרית שתוביל לדלקת.
בחירת הנעלה מתאימה היא גם חשובה בעת טיפול בכאבי עקב. נעליים עם גובה עקב מתאים ותמיכה טובה בקשת הם הבחירה האידיאלית. בנוסף תוכלו להגיע לטיפול בדורבן בעקב עם רפואה אלטרנטיבית

אם הבעיה נמשכת, יש להיוועץ עם רופא מומחה.

תרצו לקרוא את המאמר על הלקוס ולקוס?

דילוג לתוכן שאלון