סוגי קשת

קשת נמוכה / שטוחה

מאפיינים – כף רגל גמישה מאד, עם קשת נמוכה מאד ביחס לקרקע.

בעיות אפשריות – ייתר פרונצייה (קריסת כף רגל ), מתיחה של הרצועה הפלנטרית, דורבן בעקב, ברכיים לא מיושרות, נטיה לבניון / הלוס ולגוס.

מדרסים – מדרסים מתאימים צריכים לשלב בין תמיכה מדיאלית ותמיכה בקשת כף הרגל – מה שמאפשר יישור וייצוב של כף הרגל, ושליטה בייתר פרונצייה. תמיכה מדיאלית הינה תמיכה המייצבת את כף הרגל האחורית שנוטה להתגלגל פנימה במקרים של קשת נמוכה.

כדאי לדעת! לכ- 20% מהאוכלוסייה יש קשת נמוכה.

כף רגל בעלת קשת נמוכה גמישה יותר ונוטה להתגלגל פנימה מה שגורם לייתר פרונצייה.

סורקי כפות רגליים מראים תמונת מצב ברורה ומדויקת של כף הרגל. (כמו כן ניתן להניח כפות רגליים רטובות על משטח קרטון – ככל שרואים צורה מלאה יותר של כפות רגליים על המשטח כך הקשת יותר נמוכה)

כפות רגליים בעלות קשת נמוכה בדרך כלל לא מאוזנות, נוטות לייתר פרונצייה, ויש להן נטייה לבעיות כגון – קרעים ברצועה הפלנטרית, דורבן בערב, וכאבים בקשת ובעקב. לעיתים קרובות ישנן גם בעיות של כאב בגב התחתון ובכפות הרגליים.

קשת בינונית

מאפיינים – קשתות בינוניות הן בדרך כלל יעילות מבחינה ביומכנית, קשתות יציבות ובגובה בינוני.

בעיות אפשריות – מועד לבעיות כלליות של כף הרגל, כגון – כאבים בעקב או בכאבים בכרית כף הרגל (מטטרסלגיה) בשל לחצים בכף הרגל והנעלה לא מתאימה.

מדרסים – מדרסים בעלי תמיכה בקשת כף הרגל, ועשויים מחומר בולם זעזועים, לנוחות ומניעת כאב.

הקשת הנפוצה ביותר היא קשת בינונית – 60% מהאוכלוסייה בעלי קשתות בינוניות.

קשתות בינוניות שומרות על יציבה טובה ומונעות כאבי גב וברכיים. למרות זאת, עדיין עלולות לגרום לבעיות רגליים נפוצות, כגון, כאבים בעקב או אי-נוחות בכריות כף הרגל. מכיוון שכפות הרגליים סופגות את העומס המרבי, כדאי להקל על העומס המופעל על השרירים בכפות הרגליים, באמצעות מדרסים המותאמים לתמיכה בקשת ובלימת זעזועים.

קשת בינונית

קשת גבוהה

מאפיינים – כף רגל נוקשה ביותר, וקשת גבוהה מן הממוצע. לחץ מוגבר בחלק קדמי וחלק אחורי של כף הרגל.

בעיות אפשריות – מתיחה מוגברת של הרצועה הפלנטרית ,דורבן, כאבים בעקב, כאבים בקשת, כאבים בכרית כף הרגל, יבלות.

מדרסים – צריכים להיות בעלי תמיכה בקשת ופד תומך (פד מטטרסל) לשחרור לחצים בקדמת כף הרגל.

כדאי לדעת!  לכ -20% מהאוכלוסייה יש קשת גבוהה.

בהדמיה ממוחשבת תוכל לראות את טביעת כף הרגל בעיקר באיזור הקדמי והאחורי, עם מעט מאד שטח לאיזור האמצעי של הקשת.

כאשר אנחנו הולכים  או רצים, הרגליים שלנו סופגות את רוב הזעזוע והמכה. עם קשתות גבוהות, יש לכם שטח קטן יותר כדי לספוג את הזעזוע בעקבות כך נוצר לחץ  על החלק האחורי והקדמי של  כפות הרגליים. דבר זה עלול לגרום לבעיות כף הרגל המצויות כגון כאבי עקב, כאב בכריות כף הרגל או דורבן ברגל.

מדרסים נכונים יכולים לעזור לכם למלא את החלל של הקשת שלכם ועל ידי כך לפזר את הלחצים והעומס של משקל הגוף, להעניק רכות נוספת למניעת זעזועים ובכך למנוע פציעות ולשמור על אורח חיים בריא ופעיל.

קשת גבוהה
קשת גבוהה סריקה