שארק מארי טות / CMT

שארק מארי טות

הַגדָרָה

שארקו-מארי-טות או CMT, עוברת בתורשה והיא מחלת נוירופתיה היקפית (פוגעת בעצבים שאינם קשורים במוח או בעמוד השדרה, אלא בעצבים במקום נקודתי ספציפי).

מהמחלה סובלים כל הגזעים והקבוצות האתניות. המחלה התגלתה בשנת 1886 על ידי שלושה רופאים, ז’אן-מרטין שארקו, פייר ומארי, והווארד הנרי טות. CMT משפיעה על מספר אנשים משוער של כ- 2.6 מיליון.

CMT בדרך כלל אינה מסכנת חיים וכמעט לא משפיעה על תפקוד המוח.

חולי  CMT מאבדים בהדרגה יכולת תפקוד של עצבים ושרירים.

תסמינים

יש הרבה גנטיות שונות של  CMT וכל הסוגים נוטים להיות בעלי סימפטומים דומים להפליא. רגל מקושתת גבוהה היא בדרך כלל אחד הסימנים הראשונים של הפרעה זו.
אם כי, בחלק מהמקרים רגל שטוחה מאוד גם היא אופיינית למחלת ה-CMT.

ככל שהמחלה מתקדמת, מתחילים עיוותים מבניים בכף הרגל. החולה עלול לפתח קאבוס (קשת גבוהה) ואצבעות פטיש.

החלשות השרירים ההדרגתית של CMT מובילה גם לבעיות הליכה, ריצה ואיזון.

בעקבות חולשת השרירים ברגליים, הסובלים ממחלה זו נפצעים מנקעים בקרסול.

במהלך המחלה, משימות הדורשות מיומנויות ידניות הופכות לקשות. החלשות התפקוד העצבי, לעתים קרובות מלווה בתחושת נימול ותחושת שריפה בכפות הידיים והרגליים.

הסובלים ממחלה זו חווים כאב נוירופתי חמור הדורש טיפול תרופתי כדי לשלוט בו.

חולשה של שרירי הנשימה נדירה אצל אנשים עם CMT, אך כאשר היא קיימת, דבר זה עלול לגרום לבעיות מסכנות חיים. במקרה זה המטופל חייב להיבדק על ידי רופא מומחה.

חשוב לציין כי חומרת הסימפטומים יכולה להשתנות במידה רבה מחולה לחולה, אפילו בתוך אותה משפחה. חלק מבני המשפחה עלולים לחוות תסמינים וליקויים משמעותיים  אשר דורשים טיפול מיוחד בעוד שלאחרים אין סימפטומים בולטים, אבל הם מאובחנים כחולים ב CMT  .

טיפול ומניעה

למרות שאין תרופה ל CMT, ישנם טיפולים רבים שיכולים לשפר באופן משמעותי את החיים והתפקוד לחולי CMT.

פיזיותרפיה יכול לשמור על התנועה, כוח שרירים וגמישות.

אנשים רבים נעזרים בריפוי בעיסוק אשר מסייע להם לבצע את המשימות של חיי היומיום.

הפרעות בהליכה ניתן לתקן על ידי שימוש בפלטות מיוחדות, אשר מסייעות לשלוט בהיחלשות הרגליים וחוסר יציבות הקרסול, ובנוסף מספקות תחושה של איזון טוב יותר לחולים.

התאמת נעליים חשובה לאנשים עם CMT. לעתים קרובות הם מתקשים למצוא נעליים המותאמות באופן הולם. הסיבה העיקרית היא קשתות גבוהות בכפות הרגליים ואצבעות הפטיש. ניתן למנוע נפילות על ידי הליכה זהירה ובאמצעות אביזרים והנעלה מתאימה.

לחולי CMT חשוב לשמור על משקל גוף תקין. לא רק שמשקל עודף מקשה על פעילות גופנית, הוא גם מגביר את הלחץ על מפרקים פגועים ועל שרירים.

חולים צריכים לנסות לשמור על כוח וגמישות ככל האפשר. באופן כללי, חולים צריכים להתייעץ עם רופא או פיזיטרפיסט לפני תחילת מימוש תכנית, ולהימנע מפעילות מאומצת ומעבודה קשה. פעילות מתונה גופנית יכולה להועיל, אך חולים חייבים להיות מודעים למגבלות הפיזיות שלהם.

בנוסף, המחלה יכולה להשפיע על האופן שבו אנשים חושבים ומרגישים לגבי עצמם. אנשים שסובלים ממחלה כרונית זו, סובלים לעיתים קרובות גם מלחץ נפשי ואף דיכאון. אנשים עם CMT סובלים מהערכה עצמית נמוכה ולכן יכולים לחוות בעיות ביחסים עם אחרים. גם כאשר אדם למד לחיות עם CMT, החמרה של המחלה עלולה לגרום ללחץ נפשי  מחודש.

חלק מהחולים מצליחים להתמודד בכוחות עצמם בעזרת תמיכה של בני משפחה וחברים. אחרים נעזרים בטיפול של  יועץ מקצועי או משתתף בקבוצת תמיכה.

לבדוק עם יוסי

מדרסים מומלצים

מדרסי ספורט L405 – המתאימים לנעלי ספורט והליכה, מדרסים שעוצבו במטרה לספק נוחות, תמיכה, בלימת זעזועים וחלוקת משקל שווה על פני כף הרגל.

למדרס חלק תמיכתי בחלק קדמי של המדרס, לנוחות והרגעת כריות כף הרגל.

במדרסים אלה, שכבה עליונה ®CopperGuard עשויה סיבי נחושת העוזרים במניעת חיידקים ופטריות, ובכך נשמרת כף הרגל יבשה, נקייה ובריאה.

זהו מדרס קל משקל, גמיש ומספק תמיכה ויציבות ללא תחרות.

השכבה האמצעית עשויה פוליאורתן בשם: Pro-shox ליצירת נוחות מרבית ובלימת זעזועים.

קיימת התאמה לפי לסוג קשת כף הרגל (קשת נמוכה / קשת בינונית / קשת גבוהה).