נוירומה על שם מורטון

מה זה נוירומה על שם מורטון

נוירומה על שם מורטון הינה בעיה נפוצה הקשורה לכאב, נפיחות ו/או דלקת בעצב. הכאב לרוב יורגש בכרית כף הרגל, בין האצבעות השלישית והרביעית.
מצב זה נגרם כאשר העצב המפריד בין עצמות כף הרגל סובל מגירוי יתר, או שהעצב נתפס על ידי עצמות האצבעות וגורם לכאב חד בבסיס אצבעות כף הרגל.
נוירומה ע"ש מורטון הינה פגיעה עצבית בכף הרגל. במקרים בהם העצב המפריד בין העצמות עובר גירוי יתר, נמחץ או חווה מכה חזקה – האדם חש כאבים עזים בבסיס אצבעות כפות הרגליים.

תסמינים למורטון נוירומה

התסמינים של מורטון נוירומה כוללים כאב חד, תחושת צריבה או בעירה, עקצוצים והתכווצויות ואפילו חוסר תחושה באזור הפגוע ויופיעו לעיתים קרובות בעקבות הפעלת לחץ משמעותי על אזור קדמת כף הרגל, תוך כדי או לאחר הליכה, עמידה, קפיצה, או ריצות למרחקים קצרים.

מדרסים מנוירומה

תחילה תיתכן תחושת כאב בין האצבעות. תחושה זו תחמיר עם הזמן עד לכדי כאב עז, חד ושורף בבסיס האצבעות. הכאב מופיע בפתאומיות, בדרך כלל תוך כדי הליכה, כאשר רק במקרים נדירים מעורב יותר מעצב אחד בכף הרגל.

גורמים

הגורם לבעיית נוירומה ע"ש מורטון אינו ברור. אך יתכן כי אחת מעצמות מפרק המסרק, הנמצא בבסיס אצבעות כף הרגל, גורמת ללחץ על העצב, במיוחד אצל אנשים אצלם תעלת העצב צרה. לחץ זה גורם להתעבות של העצב ושל הרקמות הסובבות אותו.
חלק מהמומחים סבורים כי נוירומה על שם מורטון, כמו בעיות נוספות בכפות הרגליים כגון: פלטפוס, קשת גבוהה, ובוהן קלובה, עלולות להיגרם גם על ידי נעילת נעליים עם אצבעות מחודדות או עקבים גבוהים. נעליים צרות יכולות "לצבוט" את העצב בין אצבעות הרגליים, לגרום לאי נוחות ולכאבים קיצוניים.
ישנן סברות כי עצמות מפרק המסרק, או אחת מהן, יוצרות לחץ על עצבי הרגליים ובעיקר אצל אנשים בעלי תעלת עצב צרה יחסית. מצב זה של לחץ מביא להתעבות העצב והרקמות, ואלו בתורן גורמות להיווצרות דלקת. למרות שאין קביעה חד משמעית באשר לגורמים, כן ידוע לרופאים כי ישנם הרגלים המחריפים את התופעה, כגון שימוש בנעלי עקב.

טיפול ומניעה

הצעד הראשון פשוט הסרת הנעליים… זאת משום שעיקר הכאב נובע מלחץ על הרגל, וכאשר הלחץ מוסר גם הכאב פוחת משמעותית.
בהמשך, חשוב לגשת לאורתופד על מנת לקבל טיפול הולם באמצעות מדרסים המותאמים באופן ייחודי לכף הרגל. הודות להתאמת המדרסים קל הרבה יותר לתפקד באופן שוטף ללא עיכובים וללא קשיים. משמעות הדבר היא כי המדרסים יכולים לשפר את היציבה ולהפחית משמעותית כאבים. בטיפול בנוירומה על שם מורטון הוא לבחור נעליים נכונות. נעליים עם תיבת בוהן גבוהה ורחבה הן אידאליות לטיפול והקלה על הכאבים.
הצעד הבא בטיפול הוא להשתמש במדרס עם פונקציה של הרמה של אזור הכריות באמצעות פד מטטרסל.
מדרס כזה הינו יעיל בפיזור לחצים והקלה על הכאב הנגרם על ידי נוירומה.
לעיתים נשקלת הזרקת תרופות אנטי דלקתיות, על מנת להפחית את גירוי העצב ולהקל על הכאב. כמובן שפתרון זה חייב להיעשות בפיקוח ובביצוע של רופאים.
ניתוחים להסרת הנוירומה צריכים להיות מוצא אחרון בלבד מכיוון שאלו דורשים החלמה ממושכת ועלולים לגרום לתופעות לוואי על העצב כמו חוסר תחושה באצבעות.

סימפטומים

בשלבים הראשוניים בטיפול מנוירומה על שם נורטון עלולה להופיע תחושת נימול בבסיס האצבעות, נימול המתפתח בהמשך לכאב חד המקשה על התפקוד השוטף.
אם הבעיה נמשכת, יש להיוועץ עם רופא מומחה.

דילוג לתוכן שאלון