נוירומה על שם מורטון

הגדרה

נוירומה ע”ש מורטון הינה בעיה נפוצה הקשורה לכאב, נפיחות ו/או דלקת בעצב. הכאב לרוב יורגש בכרית כף הרגל, בין האצבעות השלישית והרביעית.
מצב זה נגרם כאשר העצב המפריד בין עצמות כף הרגל סובל מגירוי יתר, או שהעצב נתפס על ידי עצמות האצבעות וגורם לכאב חד בבסיס אצבעות כף הרגל.

תסמינים

התסמינים של נוירומה על שם מורטון כוללים כאב חד, תחושת צריבה או בעירה, עקצוצים והתכווצויות ואפילו חוסר תחושה באזור הפגוע ויופיעו לעיתים קרובות בעקבות הפעלת לחץ משמעותי על אזור קדמת כף הרגל, תוך כדי או לאחר הליכה, עמידה, קפיצה, או ריצות למרחקים קצרים.
תחילה תיתכן תחושת כאב בין האצבעות. תחושה זו תחמיר עם הזמן עד לכדי כאב עז, חד ושורף בבסיס האצבעות. הכאב מופיע בפתאומיות, בדרך כלל תוך כדי הליכה, כאשר רק במקרים נדירים מעורב יותר מעצב אחד בכף הרגל.

גורמים

הגורם לבעיית נוירומה ע”ש מורטון אינו ברור. אך יתכן כי אחת מעצמות מפרק המסרק, הנמצא בבסיס אצבעות כף הרגל, גורמת ללחץ על העצב, במיוחד אצל אנשים אצלם תעלת העצב צרה. לחץ זה גורם להתעבות של העצב ושל הרקמות הסובבות אותו.
חלק מהמומחים סבורים כי נוירומה על שם מורטון, כמו בעיות נוספות בכפות הרגליים כגון: פלטפוס, קשת גבוהה, ובוהן קלובה, עלולות להיגרם גם על ידי נעילת נעליים עם אצבעות מחודדות או עקבים גבוהים. נעליים צרות יכולות “לצבוט” את העצב בין אצבעות הרגליים, לגרום לאי נוחות ולכאבים קיצוניים.

טיפול ומניעה

הצעד הראשון בטיפול בנוירומה על שם מורטון הוא לבחור נעליים נכונות. נעליים עם תיבת בוהן גבוהה ורחבה הן אידאליות לטיפול והקלה על הכאבים.
הצעד הבא בטיפול הוא להשתמש במדרס עם פונקציה של הרמה של אזור הכריות באמצעות פד מטטרסל.
מדרס כזה הינו יעיל בפיזור לחצים והקלה על הכאב הנגרם על ידי נוירומה.
לעיתים נשקלת הזרקת תרופות אנטי דלקתיות, על מנת להפחית את גירוי העצב ולהקל על הכאב. כמובן שפתרון זה חייב להיעשות בפיקוח ובביצוע של רופאים.
ניתוחים להסרת הנוירומה צריכים להיות מוצא אחרון בלבד מכיוון שאלו דורשים החלמה ממושכת ועלולים לגרום לתופעות לוואי על העצב כמו חוסר תחושה באצבעות.

אם הבעיה נמשכת, יש להיוועץ עם רופא מומחה.

דילוג לתוכן שאלון