טיפול בפלטפוס – כף רגל שטוחה

תיאור

טיפול בפלטפוס (או: כף רגל שטוחה) זהו מונח הבא לתאר מצב רפואי של קשת כף רגל שטוחה.
כפות רגליים שטוחות או קשתות שנפלו הן שכיחות למדי ומתרחשות כאשר קשת כף הרגל גמישה וקורסת עם נשיאת משקל. עם הזמן, זה יכול להוביל למתיחה מוגזמת של הרצועה הפלנטרית (Plantar Fascia) ולמצבים כמו: מחלת החיתולית הכפית, כאבים בעקב או כאבים בקשת.
לעיתים קרובות, בעלי כפות רגליים שטוחות אינם חווים אי נוחות או כאבים באופן מידי וחלקם אף לא יסבלו מכך לעולם. אולם כאשר התסמינים מתפתחים ומלווים בכאב, ההליכה הופכת ללא נוחה וגורמת לעומס מוגבר על כפות הרגליים ואזור השוקיים. ישנם סוגים רבים של טיפול בפלטפוס על מנת שכל אחד יוכל למצוא פתרון או יותר שיעיל עבורו

מבוסס על מידע רפואי איכותי וחדיש, המאמר הזה יכוון אתכם להבין ולהתמודד עם אחת הבעיות המציקות והנפוצות ביותר בעולם הרפואה פלטפוס – כף רגל שטוחה. פלטפוס הוא מצב בו הקשר המרכזי בכף הרגל, הקשר הקמור שמתחיל מהחלק האחורי של הרגל, אינו מתקיים כראוי. כתוצאה מכך, התושבת שבין הקעות הרגל נשברת, מה שיכול לגרום לקרינות, כאבים ובעיות במערכת התמיכה והתנועה של הגוף.

סוגי פלטפוס

פלטפוס גמיש

פלטפוס גמיש הוא מצב בו כף הרגל היא שטוחה רק כאשר כף הרגל נושאת משקל. כלומר, כאשר כף הרגל באוויר או בעת ישיבה, צורתה לא שטוחה ורק בעת עמידה הקשת קורסת לקרקע.
סוג זה של פלטפוס נחשב לפחות חמור וברוב המקרים הסימפטומים יהיו קלים יותר מאשר פלטפוס קשיח.

פלטפוס קשיח

פלטפוס קשיח הוא מצב בו כף הרגל היא שטוחה גם כאשר כף הרגל באוויר ולא נושאת שום משקל וגם בעת נשיאת משקל (הליכה, עמידה). מצב זה נחשב למקרה חמור יותר של פלטפוס ובמקרים לא מעטים ילווה בסימפטומים קשים

 פלטפוס – גורמיםטיפול בפלטפוס

פלטפוס הוא מצב שכיח אך תקין בקרב פעוטות ותינוקות, משום שקשת כף הרגל עדיין לא התפתחה. במקרים מסוימים, הקשת אינה מתפתחת גם לאחר תקופת הילדות ואז נוטה לקרוס וגורמת לכף רגל שטוחה.
פלטפוס נפוץ מאוד אצל בעלי כפות רגליים גמישות ושטוחות. מסגרת כף הרגל מתחילה לקרוס, גורמת לכף הרגל להשתטח ומוסיפה לחץ על חלקים אחרים של כף הרגל. וכתוצאה מכך, זה מוביל לעיתים קרובות לדורבן, מטטרסלגיה (כאבים בכרית כף הרגל), מחלת החיתולית הכפית, דלקת בגיד הטיביאלי האחורי, הלוקס ולגוס ועוד.

ישנם גורמים רבים לפלטפוס ומצבים שונים בהם הקשת יכולה להתחיל להשתטח. פציעה, דלקת מפרקים שגרונית, הזדקנות, השמנת יתר, הריון ופגיעות חוזרות ונשנות על משטח קשה עלולות להחליש את הקשת ולהוביל לקריסת כף הרגל.

סימנים ותסמינים

כשרוב האנשים עם פלטפוס אינם מרגישים אובדן של יכולת הפעולה בעקבות המחלה, ישנם אנשים שעשויים להרגיש כאבים בכף הרגל, גם לאחר מעט הליכה. תחושות של כבדול, שפריחה, נפיחות או תחושת מתיחות בכף הרגל יכולות להימצא בקרב אנשים עם פלטפוס.

מהו טיפול בפלטפוס

ישנם מקרים בהם פלטפוס אינו מלווה בכאבים, במצב כזה אין כל צורך בטיפול.
במקרה וקיימים כאבים, ניתן במרבית המקרים להפחיתם ולבצע טיפול בפלטפוס באמצעים הבאים:

  • ירידה במשקל – משקל עודף הוא אחד הגורמים להתפתחות של פלטפוס, ירידה במשקל עשויה להקל על הכאבים
  • מנוחה – הימנעות מפעילויות שעשויות להחמיר את הכאבים כמו: ריצה, קפיצה ועמידה ממושכת
  • משככי כאבים – ניתן ליטול תרופות משככות כאב ללא מרשם
  • הנעלה נכונה – מומלץ שימוש בנעליים מתאימות עם אזור עקב קשיח ליציבות ותמיכה נוספת. הנעלה לא מתאימה עשויה להוביל לכאבים ולבעיות נוספות בכפות הרגליים.
  • מדרסים – מומלץ שימוש במדרסים בעלי תמיכה אחורית בקשת ובעקב שימנעו מכף הרגל לקרוס.
    מדרסים בולמי זעזועים יפזרו את הלחצים בכפות הרגליים ויספגו את הפגיעה עם הקרקע.
דילוג לתוכן שאלון