דורבן בעקב

הגדרהדורבן

דורבן הוא מונח המתייחס למצב בו חשים כאב בשל בליטה גרמית שהתפתחה בעקב כף הרגל.

הדורבן נגרם בשל דלקת מקומית, הממוקמת בדרך כלל בקרסול, באזור הפלאנטרי (כרית) מידיאלי (פנימי) של כף הרגל.

לחצו כאן למדרסים המתאימים לדורבן

דלקת זו נוצרת כתוצאה מקרעים מיקרוסקופיים כרוניים שמתרחשים בשל גורמים שונים כמו עמידה ממושכת, נעליים לא מתאימות, פעילות גופנית בעת עודף משקל ועוד.

במצב תקין, מצליחה המערכת החיסונית לתקן את אותם קרעים מיקרוסקופיים. אך במקרים רבים, יכולת הריפוי העצמי של הגוף אינה מספיקה להדביק את קצב הפירוק של הקולגן ולתקן אותם, מה שעלול לגרום לדורבן בעקב.

כמו כן, ניסיונות של הגוף להצמיד רקמה זו לעצם יוצרים פעמים רבות "זיז גרמי", אותו רואים בדרך כלל בצילומי רנטגן של העקב.

היווצרות הדורבן גורמת לכאבים המופיעים בעיקר בזמן דריכה והליכה. תחושת הכאב מופיעה לרוב לאחר פעילות פיזית או בדריכה הראשונה לאחר מנוחה. עוצמת הכאב נעה מבינונית עד קשה ויכולה להגיע לכדי קושי ניכר בהליכה ואף לצליעה. ללא טיפול מתאים עלולה הבעיה להפוך לכרונית ולגרום לפגיעה תפקודית משמעותית.

 הגורמים לדורבן

• הפרעה גרמית של כף הרגל – פלטפוס (כף רגל שטוחה מדי) או קשת גבוהה מדי, יוצרים בעיה בספיגת זעזועים בזמן ריצה או הליכה, שגורמת לרקמות הקולגן בכרית כף הרגל להיות מתוחות מדי, דבר היוצר מיקרו קרעים.

• ספורטאים עם עודף משקל – ספורטאים ואתלטים בעלי עודף משקל יוצרים לחץ רב ומיקרו קרעים באזור הפלאנטרי בזמן פעילות גופנית.

• הנעלה לא מתאימה – נעליים עם סוליה דקה מדי, נעליים ללא בולמי זעזועים, נעלי עקב גבוהות או נעליים גבוהות, גורמות לקיצור של גיד האכילס וכתוצאה מכך למתיחה של האזור הפלאנטרי

• אנשים סביב גיל 48 – גיל העמידה – מבנה עקב כף הרגל מותאם לבלימת זעזועים ומניעת שחיקה ולכן העור בסוליית כף הרגל הוא עבה יותר מהעור במקומות אחרים בגוף. עקב תהליכי שחיקה טבעיים של הגוף עובי שכבות השומן התת עורי בגוף יורד, וירידה זו מתרחשת גם בעקב.

 כיצד מאבחנים דורבן

האבחון מתבצע על ידי שילוב של מספר סימנים וסימפטומים.

בדרך כלל המטופל ידווח על כאבים באזור הקרסול בהליכה, ולאחר מנוחה ממושכת שגורמת לנפיחות קלה באזור.

לעתים ניתן יהיה להבחין בקיצור של גיד האכילס ובהגבלה בכיפוף של כף הרגל לכיוון הרגל עצמה. לרוב בצילום רנטגן, MRI או אולטרסאונד ניתן יהיה לראות את הזיז ולאשר סופית את האבחנה.

 כיצד מטפלים בדורבן

הטיפול בדורבן הוא טיפול משולב הנפרש למספר שלבים:

• שלב ראשון – בשלב זה ההמלצה היא לנוח, להפחית במשקל ולהפחית בעומס על כף הרגל בזמן פעילות גופנית (אפשר להמשיך לבצע פעילות גופנית בשכיבה או בישיבה – אך לא בעמידה).

יש צורך בנעילת מדרס אורתופדי או תמיכת סיליקון לעקב עם נעל מתאימה.

• שלב שני – במידה ועדיין ישנם כאבים מומלץ להתחיל בפיזיותרפיה, פעם עד פעמיים בשבוע למשך ארבעה עד שישה שבועות ובטיפול בעזרת גלי הלם (גלי קול).

• שלב שלישי – במידה והכאב חזק מאוד ניתן להוסיף טיפול תרופתי אנטי דלקתי (NSAID) ובמקרים חמורים יותר הרופא יפנה את המטופל לקבלת זריקת סטרואידים לאזור.

במקרים חריגים, ולאחר שכשלו הניסיונות לרפא את הדורבן באמצעות שלל הטיפולים הללו, יש לשקול ניתוח להסרת הדורבן.

כמובן שניתוח צריך להיעשות בהמלצת ובפיקוח רופא.

מדרסים מומלצים לדורבן

מדרסים בולמי זעזועים על מנת להפחית את הלחץ והמשקל המופעלים על עקב כף הרגל. המדרסים מונעים מהקשת לקרוס פנימה ואז מונעים מתיחה של רצועת הפלנטר ובכך גם מונעים את היווצרות הדלקת בפלנטר שגורמת לכאבים בעקב ובקשת.